Akıl Defteri – Marmara Drama Topluluğu

Akıl Defteri – Marmara Drama Topluluğu

 

21 Ekim Cumartesi Saat:20.00

Oyun Hakkında:

Paris’te, altından metro geçmeyen bir sokakta, beşinci katta bir stüdyo daire. İçerisinde düzeni ve mantığı seven, dünyasını bununla şekillendiren bir adam; Jean-Jacques ve duygusal ilişkiler dâhil, her yanı keskin köşeler ile dolu bu alana, yuvarlak şapkasıyla, yarım açık kalan kapıdan sızan bir kadın; Suzanne.

Aklın topraklarına yanlışlıkla ayak basan duygusal bir kadın ile yoktan var ettiği dünyasını  korumaya çalışan bir adamın, 3 gün süren meydan muharebesi.

Jean-Claude Carrière’in ilk kez Théâtre de l’Atelier’de, 1968 yılında sahnelenen oyunu, Phillip Ferrand adında bir adamı ararken, yanlış daireye giren Suzanne ve onu evinden çıkarmaya çalışan Jean-Jacques’ın öyküsünü anlatıyor.

Marmara Drama Topluluğu Hakkında:

Marmara Drama Topluluğu, 2005 yılından bu yana Marmara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Drama Kulübü’nün zaman içerisinde oyun sahneleme amacını çeşitlendirerek, eğitim faaliyetlerine de önem vermesi ve kendi kendine yetebilen bir tiyatro-eğitim misyonu kazanması sonucunda 2014 yılında kuruldu. Ekip, kendi kursiyerleri ile yarattığı ekolü sürdürme ve büyütme amacındadır.

Daha önce, Nazım Hikmet’ten, Karoly Kisfaludy’ye, Aziz Nesin’den Ronald Topor’a değin, farklı, bağımsız biçimler ve eserleri sahneye koyarak, İstanbul’un birçok sahnesinde ve festivallerde perde açan topluluk, şu an 6 eğitmen, 15 asil oyuncu ve onlarca kursiyer ile yoluna devam ediyor.

Vizyonumuz; yazar, tür ve tarz ayırt etmeden tiyatro sanatını hak ettiği en iyi şekilde izleyicisi ile buluşturmak.

Misyonumuz; yerli ve yabancı her türlü kaynaktan faydalanıp kendi kendine yeterken yarattığı iç dinamizmi koruyarak Türk Tiyatrosu’na katkıda bulunmak.

Yönetmen Hakkında:

1989 Yılında Aydın’da dünyaya gelen Batuhan Kozanoğlu, Tiyatro yaşamına 2005 yılında Bursa’da okuduğu lise tiyatrosunda başladı. 2007 yılında Marmara Üniversitesine giren Kozanoğlu, 2008 yılında Gibi Yapanlar tiyatrosuna oyuncu olarak katıldı ve Yaşam Deneyi piyesiyle İstanbul’daki ilk sahnesini almış oldu.

Sonraki yıllarda Drama Kumpanya ve Tiyatro Eğitim Derneği (TİYED) bünyesinde oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak görev aldı. 2010 ile 2012 yılları arasında, Ümraniye E tipi cezaevi, IMKB Meslek lisesi gibi tiyatro eğitimine erişimi olmayan kurumlarda gönüllü eğitmenlik yaptı. Buradaki kursiyerleri İstanbul’daki farklı yarışmalarda ödüller kazandı.

2014 yılından beri Marmara Üniversitesi Drama Kulübünde Oyunculuk eğitmenliği, Marmara Drama topluluğunda genel sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Yazar Hakkında:

(1931, Heerault) Edebiyat ve tarih öğrenimi gördü, desen ve yazıya yöneldi. Senarist, dramaturg ve uyarlamacı. 19 yıl Bunel’le birlikte çalıştı. Gündüz Güzeli (Bunuel), Teneke Trampet (Schlöndorff), Cyrano de Bergerac (J.P. Rappeneau) gibi pek çok ünlü filmin senaryosunu yazdı. Roman ve anlatılar yayımladı. J. L. Barrault ve Peter Brook’un kimi oyunlarının (Harold ve Maud, Vişne Bahçesi, Atinalı Timon) dramaturjisini gerçekleştirdi.

 

Son Yazılar