Böyle Buyurdu Zerdüşt

Sanatı, yaşama yardım etmeye çağırıyorum
Friedrich Nietzsche

İnsan, doğayla arasına mesafe koydu, insan, insanla arasına mesafe koydu, hayatla, düşleriyle, cesaretiyle, iradesiyle arasına mesafe koydu. Etik değerler yok olmanın kıyısında ve maalesef saplantılı, huzursuz yaşayışlarımız.

21 yüzyılın yıkık dökük ve İtaatkâr insanlığı. Geliştiğimizi düşünüyoruz fakat teknoloji ilerledikçe insanın yaşam alanları da daralıyor. Büyük bir karmaşa var içimizde. Bireyin özünde var olan; hayatı yaratma gücü, gelişmeye açık bakış açısı zamanla yok olmanın eşiğine geldi. Duyguları ifade etme şeklimize ve yaşayış biçimine sürü toplumunun tepkisi ile cevaplar üretiyoruz. İnançlarımız, yaşam biçimimiz büyük çelişkilerle dolu.

“Böyle Buyurdu Zerdüşt”  metninde;  üstinsan, güç istenci, bengi dönüş düşüncesini ele alarak yönümüzü saptadık. Nietzsche’nin bakış açısını, günümüz insanıyla bağlar kurarak deşifre ettik. Birbirimizi nasıl anlıyoruz? Kelimeler ya da gördüğümüz her şeye yüklediğimiz anlamların ne kadar doğru olduğunu sorgulamak istedik. Eğreti konumlarımız, yüzümüzde zorunlu maskeler ve asla kendinden tatmin olamayan insanlığımız! Peki, verdiğimiz kararlar; kişisel arzularımız mı yoksa dayatılan algının bir sonucu mudur? Bizler, kendi kararlarımızı alabilen bireyler miyiz? Belki öyleyiz… Belki de değiliz…

UYARLAYAN VE YÖNETEN Müge Saut MÜZİK Cem Yarkın IŞIK TASARIMI Alev Topal YÖNETMEN YARDIMCISI Erdinç Doğancı, Emel Selvi ÇEVİRİ ÇALIŞMASI N.Öykü Süs DEKOR Feyyaz Yaman, Serhat Yüksekbağ IŞIK KUMANDA Taha Eren Özcan  FOTOĞRAF Volkan Erkan – Erdi Köseoğlu

DIŞ SESLER Ender Yiğit, Arda Kavaklıoğlu, Aybike Turan, Mustafa Dincir

OYNAYANLAR Nevzat Süs, Talha Kösten, Esra Kucur, Sevcan Sini, Betül Alaz ve Müge Saut

İKSV tarafından verilen Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü desteği ile üretilmiştir.

Katkılarından dolayı Leyla Okan, Onur Remzi Kükürt, Görkem Tekin ve İrem Arslan’a teşekkür ederiz.

Friederich Nietzsche

Friederich Nietzsche

Yazan
Müge Saut

Müge Saut

Yönetmen
Cem Yarkın

Cem Yarkın

Müzik
Erdinç Doğancı

Erdinç Doğancı

Yönetmen Yardımcısı
G.Emel Selvi

G.Emel Selvi

Yönetmen Yardımcısı
N.Öykü Süs

N.Öykü Süs

Çeviri Çalışması
Alev Topal

Alev Topal

Işık Tasarımı
Taha Eren Özcan

Taha Eren Özcan

Işık Kumanda

Ender Yiğit

Ender Yiğit

Dış Ses
Arda Kavaklıoğlu

Arda Kavaklıoğlu

Dış Ses
Mustafa Dincir

Mustafa Dincir

Dış Ses
Aybike Turan

Aybike Turan

Dış Ses
Feyyaz Yaman

Feyyaz Yaman

Dekor Çalışması
Serhat Yüksekbağ

Serhat Yüksekbağ

Dekor Çalışması
Volkan Erkan

Volkan Erkan

Fotoğraf
Erdi Köseoğlu

Erdi Köseoğlu

Fotoğraf - Video

Nevzat Süs

Nevzat Süs

Oyuncu
Talha Kösten

Talha Kösten

Oyuncu
Esra Kucur

Esra Kucur

Oyuncu
Sevcan Sini

Sevcan Sini

Oyuncu
Betül Alaz

Betül Alaz

Oyuncu
Müge Saut

Müge Saut

Oyuncu
 • Yeni sezonda görüşmek üzere…

  Friedrich Nietzsche, Prusya Devleti’nde 15 Ekim 1844’te doğdu. Daha yoğunluklu 1870 ve 1880’lerde eser veren Alman filozof ve eleştirmen, geleneksel felsefi fikirlerini, çağdaşlıkla ilişkili sosyal ve siyasal din görüşlerini ve Avrupa’nın geleneksel ahlak ve din anlayışını sert bir şekilde eleştirmesiyle tanınmıştır. Çoğu eleştirisi; insanlara dayatılan yanlış bilinçle yüzleştiren psikolojik tanılara dayanır. Bu yüzden genellikle geleneksel değerlere karşı “yorumlama ve şüphe” geliştirmiş çağdaş düşünürlerle (Marx ve Freud gibi) ilişkilendirilir. Nietzsche ayrıca, eleştirdiği geleneklere bağlı değerleri karşılaştırarak, doğanın özü teorilerini desteklemek için, kültürel yenilenmeyi, sosyal ve psikolojik hayatı, yeni değerler ileri süren kışkırtıcı önerileriyle psikolojik analizlerini kullanır.

  Friedrich Nietzsche, Alman filozof, deneme yazarı, kültürel eleştirmendi. Gerçek, ahlak, dil, estetik, kültürel teori, tarih, nihilizm, güç, bilinç ve varoluşun anlamı hakkında yazıları düşünsel tarihe ve batı felsefesine büyük ölçüde etki etmiştir. Nietzsche geleneksel din ve metafiziğin sona ereceğini (yok olacağını) öngörmüş ve “Tanrı’nın ölümünden” bahsetmiştir. Nietzsche, örnek insanın kendini gerçekleştirme yoluyla kimliğini yaratması gerektiğini ve bunu ruh veya tanrı gibi hayattan üstün hiçbir şeye güvenmeden yapması gerektiğini iddia eder. Friedrich Nietzsche 1889 yılının ocak ayında 45 yaşındayken bir beyin hastalığından dolayı çökmüş ve 1900 Weimar’da ölmüştür.

  Hemen Bilet Al
  Hemen Bilet Al
  #biletal #biletal