Çocuklara Yaratıcı Yazarlık
Çocuklara Yaratıcı Yazarlık

Çocuklara Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

cocuklara yaratici yazarlik

Herkes durup dururken bir şeyler hayal eder. Herkes aklındaki hikayeyi yazabilmek ister. Çocuklar da! Üstelik çocukların aklı, türlü türlü hikayelerle doludur. Ama bu küçücük ve uydurulmuş hikayelerin  bir masala, bir öyküye, filme ya da bir romana dönüşebileceğini hayal etmezler. Bazen de hayal etseler bile, bunun nasıl yapılacağını düşünüp bu çok büyük işe girişmekten vazgeçerler. Oysa yazmak hiç de zor  ve altından kalkılamayacak kadar büyük bir iş değildir. Üretken bir hayal gücün ve bir kalemin varsa, yapılacak tek şey birazcık yazıp eğlenmektir.

‘Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’  bir karakter, bir macera, sıra dışı ya da oldukça sıradan bir öykü yaratmak için izlenebilecek yolları gösteren bir çalışmadır. Atölye boyunca çocuklar, çeşitli yönelimler verilerek ve birbirlerinden fikirler alarak her hafta kendi hayal güçlerinden beslenen yaratıcı yazarlık çalışmaları yaparlar. Her kur iki ay (8 hafta) sürer ve haftada bir gün bir araya gelen küçük yazarlar, metinlerini atölye saatlerinde yazıp, hep birlikte okurlar sonra da  üzerine düşünür ve geliştirirler.

-KARAKTER
 Bir karakter yaratmak, Karakteri donatmak, iç dünya ve dış dünya,

-BİR MEKAN YARATMAK 
Karakteri mekanlarla ilişkilendirmek. Bir mekanı öykülemek. Mekan tasviri.

-HİKAYE DAĞI
 Başlangıç, gelişim, sorun yaratmak, çözüm bulmak, çözümü hikayelendirmek, hikayeyi sonlandırmak.

-SIRADAN ŞEYLER
 Gündelik olaylar nasıl bir hikayeye dönüşür? Sıradan şeyleri anlatma gücü.

-KELİMELER-KELİME AVI
 Kelimelerden hikaye uydurmak. Kelimeleri hikayeye serpmek. Bir kelimeye hikaye uydurmak.

-GÖRSELLER
 Bir resme hikaye uydurmak. Hikayeni resimleyebilmek. Karakterini giydirmek. Resimli hikayeler.

-OLAĞANÜSTÜ ŞEYLER
 Kendi masalını yaratmak .Hayvanlar dünyası, fabl, olağanüstü hikayeler, olağandışı mekanlar kurgulamak.

 Atölye Lideri

Firuze Engin

1984 yılında Edirne’de doğdu.

Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim eğitimi aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Son Sahne Oyuncuları bünyesinde oyuncu ve tasarımcı olarak çalıştı. Yer altı Oyuncuları için kostüm tasarımları yaptı. 2006 yılında Tiyatro BeReZe’nin kurucuları arasında yer aldı. Radyo metinleri, televizyon dizileri için senaryo ve çocuk programları yazdı.  ‘Bizim Evin Halleri’ , ‘Gönül Yokuşu’, ‘Aşk ve Ceza’, ‘Yeniden Başla’ adlı televizyon dizilerinin yanı sıra ‘Benimle Oynar Mısın?’ ve ‘Arkadaşım Bıdı’ adlı TV çocuk programlarında senaryo yazarı olarak çalıştı. Yazdığı Hıdrellez isimli tiyatro oyunu, 2013-14 sezonunda İstanbul  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmektedir.

Tiyatro Oyunbaz ve Tiyatro BeReZe bünyesinde çalışmalarına devam etmekte, senaryo ve oyun yazarlığı yapmaktadır. Yine Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuk oyunları sahnelemekte, çocuklara yönelik yazarlık ve el becerisi üzerine atölyeler yürütmektedir.

 

19 Ocak’tan itibaren 8 Hafta boyunca her Pazar 13.00-15.00 arası

Yaş: 9-12

 

Son Yazılar