Deniz Ölmez ile Fiziksel Eylem Metoduna dayalı Oyunculuk Atölyesi
Deniz Ölmez ile Fiziksel Eylem Metoduna dayalı Oyunculuk Atölyesi

Uta Hagen’in kurucusu olduğu New York’taki HB Studio’da sahne sanatları eğitimi alan ve Oyuncu İçin Pratik Elkitabı’nı Türkçeye kazandıran Deniz Ölmez’in eğitmenliğinde, 14 Kasım tarihinde başlayacak ve kitapta anlatılan fiziksel eylem metodunu temel alan oyunculuk atölyesi yapılacaktır.

Bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bize bu sayfadan, denizolmezmail@gmail.com adresinden veya 536 214 27 33’nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Atölye ile ilgili temel bilgiler:

Başlangıç tarihi: 14 Kasım 2019

Süre: 8 hafta

Gün ve saatler: Perşembe 19:00 – 23:00

Yer: Altkat Sanat Tiyatrosu – Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:35, 34710 Kadıköy/İstanbul

Atölye en az 4 en fazla 8 kişiyle yapılır. Atölyeden verim alabilmek adına katılımcıların öncesinde Oyuncu İçin Pratik Elkitabı’nı okumuş olmaları gerekmektedir.

“…eski ustaların dediği gibi, bir oyuncu için sahnede yanlış ama canlı olmak doğru ama ölü olmaktan iyidir. Peki önceden onlarca kez prova edilmiş ve her detayı çalışılmış bir sahneyi her seferinde adeta doğaçlama yapar gibi taze, akıcı ve doğal bir şekilde oynamak nasıl mümkün olabilir? İşte oyunculuğun can alıcı noktası budur.”

Deniz Ölmez – Oyuncu İçin Pratik Elkitabı – Çevirmenin Önsözü

Bu atölyenin amacı katılımcıları fiziksel eylem metoduna dayalı oyunculuk tekniğiyle tanıştırmak, sahne çalışmalarıyla pratik yapmalarını sağlamak ve böylelikle kendilerine özgü ve her durumda uygulayabilecekleri bir oyunculuk dili ve tekniğini geliştirmelerinin önünü açmaktır.

Çalışmalar ağırlıklı olarak ikişerli gruplar halinde yapılacak olan sahne tatbikatı ve bunun kritiği üzerine yoğunlaşacaktır. Katılımcılardan kendilerine verilecek sahneleri metoda uygun şekilde analiz edip çalışmaları ve oynamaları beklenmektedir. Sahne çalışmalarına geçmeden önce katılımcıları tekniğe hazırlamak amacıyla belli egzersizler uygulanacaktır.

Bu atölyenin oyunculara ve oyuncu adaylarına en büyük katkısı onlara, belli bir karakteri yada duyguyu oynamaya çalışmak gibi yanlışlara düşmeden, gerçek anlamda sırtlarını dayayabilecekleri ve en zor sahnelerde bile sorunsuzca kullanabilecekleri bir tekniği öğrenme ve uygulama şansını sunmasıdır. Stanislavski’nin dediği gibi, “Olduğunuz kişi, olmayı umduğunuz en iyi oyuncudan bin kat daha ilginçtir.”

 

Eğitmen hakkında:

İstanbul doğumlu olan Deniz Ölmez, Saint-Joseph Fransız Lisesi ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Üniversite yıllarında İstanbul Oda Korosu’nda tenor olarak sahne aldı. Oyunculuk eğitimine ilk olarak yüksek lisans yapmak üzere gittiği New York’taki Syracuse Üniversitesinde başladı. Mezun olduktan sonra Manhattan’da Sony ve BMG gibi şirketlerde müzik ve film üzerine çalıştı. Ardından, yine New York şehrindeki Uta Hagen’ın kurucusu olduğu HB Studio’da oyunculuk, müzikal tiyatro ve senaryo yazarlığı alanlarında eğitimine devam etti. Aynı dönemde fiziksel eylem metoduyla tanıştı ve bu metodun içerdiği teknikleri bir çok prodüksiyonda uygulama şansı buldu.

2002 yılında Türkiye’ye döndükten sonra bir dönem İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda yönetmenlik yaptı. Bunu takiben 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde ders vermeye başladı. Aynı dönemde sinemaya yoğunlaştı ve İFR’de Ezel Akay’la birlikte uluslararası projelerde çalıştı. İFR’den ayrıldıktan sonra çeşitli film festivallerinde ve projelerinde danışman olarak yer aldı. 2013 yılında ingilizceden çevirdiği ‘Oyuncu İçin Pratik Elkitabı’ Metis yayınlarından çıktı ve bugüne kadar 4 kez basıldı. Halen yazar, sinemacı ve eğitmen olarak çalışmakta ve İstanbul’da yaşamaktadır.

 

Son Yazılar