Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı

Oyun Çıkarma Atölyesi sonucu ortaya çıkan Aziz Nesin’in “Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı” 25 Mart’ta Çarşamba saat 20.30’da prömiyerini gerçekleştiriyoruz. Diğer oyun tarihleri ise 31 Mart Salı Saat 20.30, 5 Nisan Pazar saat 18.00.

Övreke ve Limia İki komşu ülke, ticaretin durgunlaştığı bir dönemde çok sudan nedenlerle birbirlerini savaşa zorlar. Üçüncü bir ülke olan Zolpon ise topraklarının azlığı ve verimsizliğinden kimseyle savaşa girecek durumda değildir. Bu özelliğinden yararlanarak tarafsızlık ticareti yapar. Bütün savaş ve barış toplantıları bu ülkede düzenlenir.

Oyun süresince savaşmak isteyen ülkenin heyetlerini toplantı halinde görürüz. Ardından savaşı ve en sonunda savaşın her şeyi nasıl yok ettiğini ustalıkla anlatan Aziz Nesin, diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da siyasal taşlama yaparak, toplumsal sorunları irdeler buradan yola çıkarak evrensel gerçekleri araştırır.

Köhnemiş Övreke ve Limia yöneticileri savaş için her türlü bahaneyi kullanmak isterler. Bilirler ki savaş halka ekonomik buhran kendilerine refah getirir. Son kararlaştırdıkları savaş biçimi diğerlerinden farklı olarak bakalım nasıl olacak?

Altkat Sanat Tiyatrosunun oyun çıkarma atölyesiyle oluşturduğu bu oyun izleyicisiyle buluşacak. Oyun amatör tiyatroya gönül vermiş, vermek isteyenlerin heyecanıyla ortaya çıkıyor ve tamamen ücretsizdir.

Yazan Aziz Nesin Yöneten Müge Saut-Nevzat Süs Işık Tasarımı ve Uygulama Selver Çavuş

Afiş Tasarımı Özden Hürdoğan

Oynayanlar

Beyza Candemir, Burçak Sabuncu, Diren Durgun, Duygu Ulucan, Gözdenur Kaplan, Gülsen Gezer, Hülya Akyıldız, İlkay Demirel, Mehtap Sezer Aydın, Müge Tanören, Nur Çakan, Nuray Dağdeviren, Özden Hürdoğan, Rahime Acar, Yeşim Akmaz, Yeşim Demiryas