Dünya Pantomim Günü
Dünya Pantomim Günü

22 Mart Pazar 

Pantomim sanatı kalbin dilidir.. (M. Marceau)

Mim sanatı; dansın bir parçası olan Roma Pantomimus’uyla gelişir. İngiliz gezici tiyatroların dil ve kültür farkından dolayı ülke ülke dolaşırken kullandıkları Pantomim, İtalyan Commedia Dell’arte’yi de etkileyerek kendine yol açar. Burlesk’i, halk masallarını, akrobasiyi de içine alan, sonuç olarak günümüze kadar gelerek sözsüz oyun biçimini almıştır. 20.yy başlarında, sanatta modernleşme gerçekleştikçe Etienne Decroux, Meyerhold, Jack Copue, Marcel Marceau gibi öncü sanatçılarla birlikte mim sanatı gelişkinlik gösterir.

Türkiye’de ise Pantomim; 1950’li yılların ortalarında Ergin Kolbek, Erdinç Dinçer, Oğuz Aral’ın çabalarıyla başlar, fakat o dönemin koşullarında ilerleyemez. 60’lı yıllarda Vecihi Ofluoğlu’nun kuşağı bu sanatı geliştirir. Vecihi Ofluoğlu büyük bir özveriyle 2006 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Pantomim bölümünü kurmuştur.

Dünya Mim Günü, Dünya Mim Örgütü’nün girişimiyle 22 Mart’ta kutlanmaya başlar. Hem mim sanatının yaşamasını hem de Marcel Marceau’nun (22 Mart 1923- 22 Eylül 2007) anısına 2011 yılından bu yana birçok ülkede kutlanmaktadır.

Dünya Pantomim Günü Altkat Sanat’ta üç ayrı etkinlikle kutlanacak. Çocuklara yönelik “Kırmızının Hayali” isimli pantomim ve clown  ögeleri içeren oyunu, ardından Vecihi Ofluoğlu ve Bülent Develi’nin gerçekleştireceği bir pantomim atölyesi akşam ise Mimli Hamlet  pantomim-performans yetişkin oyunu.

 

Kırmızının Hayali (Saat:13.00)

PAT Atölye’in hazırladığı İzleyeceğiniz bu renkli ve güzel oyunda hikaye pantomim teknikleri ve fiziksel tiyatrodan yararlanılarak hazırlanmış bir müziklli clown hikayesidir.

Yetişkinlerin çocuklarıyla izleyebileceği ve birlikte eğlenip güzel anları paylaşabileceği komik ama duygusal bir hikaye ile karşınızda. AYRINTILAR

Dünya Mim Günü kapsamında 30 TL

Pantomim Atölyesi (Saat:15.00)

Bülent Develi ve Vecihi Ofluoğlu

Mim sanatı bedenin her bir parçasını geliştirmek, insanın kendiyle olan bağını ve bilincini yetkinleştirmekten geçer. Tiyatrodan daha eskilere dayanan pantomim sanatında, bedendeki hareket noktalarını kavramak önemlidir. Duygular, jestler, duruşlar vb birçok çalışmalarla hareketin mekaniğini çözmek ve saf halinizle soyut olan bir şeyi anlatmak için odaklanmak, yoğun bir denetim ister.

İki saat sürecek bu atölyede pantomim sanatını tanıyacak ve pratik çalışmalarla deneyimlemiş olacaksınız. Bu atölyede öncelikle Bülent Develi ile beden çalışmaları gerçekleşecek ardından Vecihi Ofluoğlu ile birlikte temel yürüyüş teknikleri, mim duvarı, görme ve yoğun algılama ve pantomimde kullanılan diğer tekniklerle birlikte atölye sonlandırılacaktır.

Sınırlı sayıda katılımcıya açık ve ücretsiz olan bu atölyeye 0536 214 27 33 numaralı telefondan kayıt yaptırabilirsiniz.

Mimli Hamlet (Saat:18.00)

Hamlet, dünya tiyatro tarihinin en çok bahsedilen ismi belki de. Shakespeare’in usta eseri. Şiirsel dili ve yapı bütünlüğü ile kusursuz bir başyapıt. Dönemin tüm gösterişi ve kuralcı yapısı içinde varoluş savaşı veren bir soylu. Defalarca izledik değil mi bu tragedyayı; her defasında Shakespeare’in büyülü sözleri akıp gitti oyuncuların dudakları arasından… Peki, söz kullanmadan AYRINTILAR  

Dünya Mim Günü kapsamında 30 TL

 

Son Yazılar