Düş Zamanı Masalları-Arayış

Düş Zamanı Masalları-Arayış

Mavi Sanat’la bir masal yolculuğuna hazır mısınız? Düş Zamanı Masalları 11 Nisan Pazartesi Saat:20.30’da Altkat Sanat’ta seyircisiyle buluşuyor… 

 

düş zamanı masallarıDüşünün ki, bir odadasınız ve bir oda dolusu insansınız. Kimimiz işten yeni çıkmış, kimimiz çocuğa bakacak birini anca bulmuş, kimimiz de tüm gün evde sıkılmış bir çıksam da kafa dağıtsam niyetinde. Bazılarımızın içi sıkılıyor bazılarımızın içi içine sığmıyor. İşte öyle bir gün. Binbir telaş ve koşuşturmacanın arasında anca gelmişsiniz o odaya. Hiç tanımadığınız insanlarla, tanımadığınız yerlere yolculuk yapacaksınız. Derine ineceksiniz, daha derine. Düş ortaklığı kuracaksınız, düş zamanının büyüsüne kapılacaksınız. Her şey bittiğinde hepimiz aynı insan olarak mı kapıdan çıkacağız? Kimbilir? Denemek gerek.

Ben Sıla Akdeniz, masallarla tanıştığımdan beri kafdağında yaşıyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi Oyunculuk Bölümünü bitirdim ve şimdi de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro Bölümü’nde Yüksek Lisans yapıyorum. Masal anlatmanın büyüsüyle Judith Liberman’nın atölyelerinde tanıştım. Şimdi Nazlı Çevik Azazi’nin kurucuları arasında yer aldığı Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde eğitimime devam ediyorum. Bu sıralar masallar ve anlatıcılık üzerine bir de tez yazıyorum. Kısaca; oynuyorum, anlatıyorum, çiziyorum.

Bu ay “Yeniden Doğuş” masalları anlatıyorum. Yeniden doğmak için ne gerekir? Kemiklerimiz orada öylece dururken bizi kim hayata döndürecek? Ölmek kötü mü? Yeniden doğmak diye bir şey gerçekten var mı? Masal akşamında belki de yeniden doğmanıza sebep olacak masallar sizleri bekliyor olacak.

Sıla Akdeniz Kimdir?

sıla akdenizSıla Akdeniz, tiyatro eğitimini 2004-2008 yılları arası Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları, Oyunculuk Bölümü’nde tamamlamıştır. Ardından   M.E.B. tarafından verilen “Drama” sertifikasını alarak yaratıcı drama alanında çalışmalara başlamıştır. Çağdaş Drama Derneği’nin eğitimlerine katılmıştır. Masal anlatıcılığı üzerine çeşitli eğitimlere katılmış ve bir çok mekanda masal anlatıcılığına dair performanslar sergilemektedir.  Halen İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde, yüksek lisans programında, “Masal Anlatıcılığı” üst başlığıyla tez yapmaktadır. 8 yıldır Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yaratıcı drama liderliği ve oyunculuk eğitmeni olarak görev almaktadır.  Çocuk, genç ve yetişkin gruplarıya oyun çıkarmaktadır. M.E.B. Akdeniz Mavi Sanat Atölyeleri’nde oyunculuk ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktadır. Çocuk ve gençlik oyunlarında rol almaktadır. Kısa film çalışmalarında görev almıştır.

Masal Anlatımları

Bostanlı Kedi Kitabevi Masal Akşamı (Yetişkin)

Alsancak Yakın KitabeviMasal Akşamı (Yetşkin)

Bostanlı Jou Jou Parti ve Aktivite Merkezi Masal Akşamı (Yetişkin)

E.Ü (Konak) AKM’de  “Düşler ve Ezgiler” Masal Akşamı ve Masalsı Akustik Şarkılar Konseri (Yetişkin)

E.Ü (Konak)AKM’de Oğuz Demir’in Olpesido Kuşları sergisinde masal anlatımı ve performans. (Yetişkin)

  1. İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Judith Liberman ile birlikte “Tılsımlı Yolculuklar” Masal Gecesi (Yetişkin)
  2. Taksav Uluslararası Tiyatro Festivali’nde “Özgür Kadın Masalları” (Yetişkin)

Alsancak Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde her ay masal akşamları düzenlemektedir.(Yetişkin)

Şakran Kapalı Cezaevi’nde Gürol Tonbul’un Sanat Yönetmenliğinde  “Kuş Kanadında Masallar” (Yetişkin)

Kolejlerde ve Okullarda Çocuklara Masallar

  1. İzmir Uluslararası Doğaçlama Festivali’nde “Doğaçlama Masal Atölyesi” Eğitmenlik

Aldığı Eğitimler

S.D.Ü –  Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatlar Oyunculuk Bölümü

D.E.Ü – Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Yüksek Lisans Programı

Gürol Tonbul- Profesyonel Oyunculuk Atölyesi

Çağdaş Drama Derneği- Yaratıcı Drama Atölyesi

Judith Liberman – Masal Anlatıcılığı Atölyesi

Nazlı Çevik – Masal Anlatıcılığı Atölyesi

Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde 2 yıllık “Anlatıcının Yolu” eğitimine devam etmektedir.

Son Yazılar