Gizli Oturum – Prova Notları

18.07.2022

Bugün ilk okuma provasını gerçekleştirdik. Çok heyecanlı bir başlangıç oldu bizim için. Tiyatroya erken gelerek sohbet ve kahkahalar ile provamıza başlamış olduk.  Hasan da bize eşlik etti. Yönetmenimiz tekstleri çıkarıp bize verdiğinde üçümüzün de gözleri parlıyordu. Roller dağıtıldı ve artık okumaya hazırdık. Okumaya başladığımızda heyecanımız sesimize yansımıştı ama belli etmiyorduk tabii. Okuma devam ederken tekstte bazı değişiklikler yapıldı.

Nevzat’ın düzeltmeleri doğrultusunda ve derinlikler konuşularak okuma son buldu. Oyun okuması bittiğinde biz oyuncularda oluşan etkiler, düşüncelerimiz ve hislerimizi konuşmaya daldık.  Bilmeyenler için söyleyelim tiyatro ve çay kardeştir 🙂 Ekip okuma sonrası birlikte çay içmeye gittik. Sahne tasarımı ve dekor hakkında sohbete devam ettik. Bu da keyifli süreçlerden biridir. Mevzu akşamın karanlığında devam eder 🙂

Gizli Oturum’a heyecanla başladık, öyle de devam edeceğiz. Heyecanımıza ortak olacak seyircimiz ile buluşmak için sabırsızlanıyoruz…

22.07.2022 /Cuma

Gün geçtikte oyunu kavrıyor ve içerisinde kayboluyoruz. Metne daha bir sarılıyoruz diye hissettik ya da bize öyle geldi. 🙂 Her zamanki gibi çay sigara sohbet ile buluştuk sonra oyunumuzun 15. sayfasına kadar okuduk. Ardından Nevzat, varoluşçu tiyatro üzerine 12 sayfalık bir yazıyı bizimle paylaştı. Birazdan okuyacağız.

Yeniden oyunumuzu okuyoruz. Okuma sırasında Nevzat bizi durdurarak metne ve karakterlerimize dair bilgilendirmeler yaparak ilerliyoruz. Yavaşça anlamaya, odaklanmaya başlıyorduk.

Okuma sonrası Deniz makaleyi okumaya başladı, okudukça oyun içerisinde olan ya da oyuna hizmet eden kısımları anlamak adına Nevzat eklemeler yaparak bölüm bölüm tartıştık. Yazıda çok güzel örnekler de olduğu için, kim ne neden nasıl gibi birçok soruyu cevaplayabiliyor ve daha da anlamamıza, kavramamıza yardımcı oluyordu.

Zaman zaman anlamadığımız cümleler oldu, tekrar tekrar okuduk, üzerine düşündük. Güncel hayattan örnekler verdik, örneklemeler daha da içselleştirmemize yarıyordu.

Hayatımıza ve sistemin çarkları içerisinde var olabilme çabamıza dair biraz daha derinlemesine sohbet ettik. Oyun içerisinde yer eden ve onları bir puzzle gibi tablo haline getireceğimiz alanları konuştuk.

Denizden sonra Bilge ve sonra Taha da makaleyi okudu ve karakterlere, dramatik yapısına yani oyunun manasına bütünsel bir bakış geliştirdik makale sayesinde.

“Cehennem başkalarıdır” tezinin yazı üzerinden oyundaki çıkarımları ve hayatlarımızda karşılaştığımız örnekleri üzerinde yoğunlaştık, kavramları ve bireyleri bu çerçevede düşündük.

Bugün biraz daha uzun çalıştığımız için çay içmeye gitmedik ama çayımızı kahvemizi bisküvimizi yemiştik çalışırken.

Daha çok okumalar yapacağımızı söyledi Nevzat ve yavaş yavaş karakter analizlerine geçeceğimizi de… Ve zaman zaman zor bir işe atıldığımızı düşünüyoruz evet bunu biliyoruz. İşimiz zor ama başarmamak için de bir neden yok 🙂

25.07.2022

Bir önceki provadan sonra kalan 13 sayfayı okuyarak başladık bugünkü provamıza.

Öncesinde herkesin yorgunluğundan dolayı ortamda bir sessizlik vardı. En çok konuşacağımız, çokça oyuna dair bilgiler edineceğimiz bir gün olacakmış meğer. Fırtına öncesi sessizlik gibi…

Kalan 13 sayfayı da okurken, Nevzat parça parça diyaloglar üzerinden de gitmeye başlamıştı artık. Karakterin duygusu, davranışı metne hizmet ettiği alanlar metnin cümleye ve karaktere hizmet ettiği alanları anlattı. Anlattıkça aslında ilk başta anladığımız her şey yavaş yavaş değişmeye, daha sağlam bir temelde oluşmaya başladığını fark ettik.

Okuma tamamlandıktan sonra Nevzat, notlarını araştırmalarını, oyunun ayrıştırıcı ve birleştirici noktalarını yani genel çözümlemelerini bir yönetmen gözüyle biz oyuncularla paylaştı. Oyunun başından sonuna tek tek açıklayarak, neden sonuç çerçevesinde anlamlandırarak anlattı ve o anlattıkça biz de sorular sormaya, yorumlar yapmaya, zaman zaman uzun bir “haaaaa, demek bu anlamda” diye şaşkınlık yaşamaya devam ettik. Ve yavaş yavaş zihnimizde, bedenimizde,  farkındalığımızda oturmaya başladığı için daha iyi hissettik. Çünkü zor bir işe başlamıştık, malum 🙂

Tüm akademik denklemleri konuşurken, kendi hayatlarımıza yeniden döndük… Doğanın dengesinden, insan olmaktan, insani tutum ve davranışlardan, güncel hayatımızda varoluşsal çelişkilerle, beyaz yakalı olmaktan… Bunun gibi daha birçok şeyden konuşarak örnekler çıkardık. Daha doğrusu oyunun ve araştırmaların kafamızda somutlaşmasını sağladı..

Gündelik hayatta insanların dinlememesi, birbirlerine karşı nasıl cehennem olduğu, birbirlerini anlamaya çalışmaması, davranışın önemsenmemesi gibi durumların üzerine konuştuk. Hayattaki kandırmacaların, kendimizi ve dolaylı olarak birbirimizi kandırmamızın erdemsizliğinden bahsettik. Her zaman bir ilişkinin sürdüğünden, bu ilişki içerisindeki davranışların bu sınırları belirlediğinden de bahsettik. İnsan kendini nasıl göstermek isterse, nasıl kandırmak isterse öyle vardır…

Okuma provasının sonuna doğru sigaralar sarıldı, biraz daha düşüncelere daldık, e bu konuşulanları bir de sindirmek gerekiyordu. Bir sonraki provamızda düşünme biçimi açısından hangi kıyılara varacağız bakalım. 🙂

28.07.2022 Perşembe

Atölyeye geldiğimizde Taha ve Hasan dekorun bir kısmını yapmaya başlamıştı. Sohbet dinlenme sırasında kostüm üzerine de konuştuk. Plastik renkler olmalı 🙂

Ardından bir gün önce Nevzat’ın ekibe gönderdiği Doğaçlama müzik ustası Cecil Taylor konusu açıldı ve odaklanarak dinleyeceğimizi konuştuk… İki albümünü paylaşan Nevzat, albümlerinde ritmin dalgalanması, duygu değişimlerini oyunla bağdaştırmamızın iyi olacağını söyledi. Oyuna hizmet eden bir hazine daha yakalanmıştı. 🙂 Rollerimize çalışırken müziğin yardımcı olacağı, üç oyuncunun, oyunun dengesi ve ruhunu anlamamız noktasında kesinlikle katkısı olacaktı.

Oyun okumasında 21.sayfaya kadar geldik. Oyunun akışında okumalar sırasında geldiğimiz noktada oyunun bize bıraktığı hissiyat ve örnekler, tam da bir gün öncesinde Fenerbahçe maçında yaşananları konuşmamıza neden olmuştu.

Ukrayna takımı ile mücadele veren FB, karşı takımın öne geçmesi üzerine, futbolcusunun sözde FB seyircisini “kışkırtması” üzerine tüm stad; “Vladimir Putin” sloganı atmıştı. Tam da oyunun içerisinde gördüğümüz: “cehennem başkalarıdır” konusunun gündelik hayatta yaşanması üzerine; “zulmün normalleşmesi” olarak aklımıza kazınmış oldu.

Bakalım yarın bizi nasıl bir prova bekliyor…

Bu prova notlarını okuyanlarla da Cecil Taylor paylaşalım…

29.07.2022 Cuma

Bugün dekor üzerine çalışmaya başladık ve yönetmenin dekora yüklediği anlamı konuştuk. Ama şimdi söylemeyelim. Kostümler için pastel renkler belirlenmişti. Okuma provamız başlamadan biraz da kostüm üzerine sohbet ettik.

Dün, 21.sayfaya kadar okumuştuk tekstimizi. Bugün kaldığımız yerden devam ettik. Diyalogları anlamak adına Nevzat, anlık olarak cümleleri tanımlama, diyalogların karakterler için ne ifade ettiklerini çözümledikçe kafamızdaki soru işaretleri azalıyordu. Metni çözümlemenin önemi, oyuncuların birbirini dinlemesinin gerekliliği, oyun metninin analiz edilmesi, kelimelerin sorgulanarak çözümlemelerin yapılması genel olarak role hazırlanmada ve sahnelemede önemlidir.

Bir süre sonra Türkiye, Türkiye’de genç olmak, gençler, kuşaklar üzerine konuştuğumuzu söylemeden geçmeyelim. Gençlerin hayatla bağ kuramaması, ebeveynlerin gençler yerine sorumluluk almalarının bu bağa daha da zarar vermesi, hayatla bağ kurmanın, varoluş sancısının tam da bu oyun içerisindeki birçok noktaya değindiğini gördükçe nasıl büyük bir sorumluluk altına girdiğimizi yeniden bize hatırlattı.

Ve bu şekilde, tüm verimliliği ile provamızı sonlandırdık.

01.08.2022

Bugün Nevzat ve Taha dekora başlamışlardı. Dekor yapımı sürerken Deniz ve Bilge de onlara katıldı. Deniz, oyunda kullanılması planlanan pantolona tutkal sürmek için Nevzat’tan fırçayı alarak tutkallamaya devam etti. Bir yandan dekor yapılırken tiyatromuzun olmazsa olmazı 🙂 semaverimizde su kaynatan Taha da kahvelerimizi hazırlamış oldu.

Tüm tekst okundu. Yönetmenimiz Nevzat okunan metni durdurarak metnin duygusu ve oyunculuk üzerine geri bildirimler verdi. Aynı zamanda tonlama üzerine konuşuldu. Oyunun ve Sartre’ın daha net anlaşılması için yan okumalara devam edilmesi, duygu bütünlüğünün kurularak eksilmeden güçlendirilmesi gerektiği üzerine konuşuldu. Tüm oyun okunduktan sonra çok kısa sahneleme üzerine de konuşuldu. Dekor ve kostümler artık kafamızda daha net hale geldi.

Prova bitimi sonrasında çay içmeye gittik. Taha ve Deniz tavla oynadıktan sonra herkes bir sonraki provanın heyecanı ve umuduyla dağıldı.

05.08.2022

Bugün de Müge ve Nevzat birlikte provaya katıldılar. Bilge, Taha ve Deniz oyun okumalarında hem artık daha rahat hem de daha zorlu bir sürece girdiklerinin farkındaydı. Her hafta biraz daha gelişiyorduk sanki…  Ama daha çok eksiğimiz var farkındayız. Hiç de kolay bir yol değil ve daha gidilecek çok yolumuz var.

Bugün de tüm tekst okundu, yine karakterler üzerine yoğunlaştık. Karakterlere dair anahtar kelimeleri bulmamızı önerdi Müge ve Nevzat. Kendi hayatlarımızdan çıkarımlar yapmamızı, cümlenin duygusunu anlamamızı, iç monolog çalışmamızı önerdiler.

Nevzat bir yandan dekorla ilgili çalışırken, arada dönüp oyuna dair yorumlarını yapıyor, sonra yeniden dekora dalıyor olması yüzümüzü gülümseten bir andı.

Bugün prova biterken; oyundaki her bir karakteri anlamak, anlamlandırmak gerektiğinin önemi üzerine de duruldu. Kişi kendini nasıl var eder, karakterlerin derdi gündelik hayatımızla nasıl örtüşür? Nerelerde karşılaşıyoruz? sorusu kafamızda dönerken hep birlikte çay içmeye gittik. Taha ve Müge hayatlarındaki en kapışmalı tavlayı oynadılar. Her ne kadar kadın dayanışması yapılsa da Taha bugün yendi 🙂 Sanki biraz da zar tutarak 🙂

08.08.2022

Yönetmenimiz bugün son okuma provasını yapacağımızı söylediğinden, nasıl oyuna ilk başladığımızda kalbimiz güm güm attıysa yine hızlı atıyor. Her zaman ki gibi ekip kısa bir sohbet ederek yavaş yavaş okumaya geçiyoruz.

Okumalar sırasında yönetmenin uyarıları doğrultusunda belirgin olmayan bazı yerler üzerinde duruyoruz. Seyircinin tam kavraması, izlerken oyundan kopmaması için Nevzat gerekli hatırlatmaları yapıyor. Baştan sona tüm tekst okunurken hepimiz biraz geriliyoruz çünkü karakterin duygusal çıkışlarının metindeki yansımasını deneyimliyoruz. Karakterler giderek daha belirgin hale geliyor.

Gün geçtikçe biraz daha rahat ve karakterin duygusal sancılarını kavradıkça gerilimimiz kayboluyor. Okumamıza da yansımaya başladı. Perşembe günü dekorumuz bitmiş olacak 🙂 Sahnede ayağa kalkıyor olacağız. Bakalım bizi ne bekliyor olacak!

11.08.2022

Prova için yavaş yavaş bir araya geliyoruz. Dekor neredeyse hazır ve çok güzel görünüyor. Bu heyecanımızı daha da arttırmış olabilir 🙂  Bugün sadece okuma provası yapmayacağız. Artık sahne sahne ilerlemeye başlıyoruz. Nevzat rejiye dair hareket ve geçişleri anlatıyor. İlk yedi sayfa kadar çalıştık. Her bir karakterin akışını sahnede yaşıyoruz artık.  Rejiyle birlikte hareketler ve karakterlerimiz can buluyor.

Cümlelerin kritiğini önceden yapmıştık. Ses, hareket, dürtü ve duygular adım adım işleniyor.  Sahnede oynarken üç karakterin uyum içerisinde olması gerektiğini hatırlatan yönetmenimiz Nevzat, oyunun salınımındaki değeri tekrardan vurgulayarak devam ettik.

Bugün kavraması ve uygulaması zor bir deneyim yaşadık. Evet bir çok şeyin kritiğini yapıyoruz fakat iş sahneye taşınınca alışkanlıklarımızdan vazgeçmek bazen güçleşiyor. Duygunun aktarılması, karakterin doğru yansıtılması; yürümesi, konuşması, bedenin karakterde yer bulması daha karmaşık ve zor bir sureci tekrar bize hatırlatıyor.

Gerçi bugün ilk defa ayağa kalktık 🙂  Bugünü bitiriyoruz. Bir sonraki provamızı heyecanla bekliyoruz… Hadi herkes ezbere 🙂

12.08.2022

Bugün ikinci sahne provamız… Nevzat, Taha, Bilge, Deniz haricinde; Oğuz, Betül ve Hasan da bizimleydi.

Oğuz ve Hasan oyun süresince artık bizimle olacaklar ve sahneleme sürecinde Nevzat’a destek olacaklar. Onlar için de heyecan verici bir deneyim olduğu aşikâr 🙂

Provaya başlarken Taha’nın kostümü hazır olduğu için denemek amaçlı giydi. İlk dokuz sayfaya kadar ilerledik. Bazen yönetmen sahnede kendini düzeltir. Bugün de bir önceki provada belirlenen bazı hareket düzenini değiştirerek yenileri denendi.

Yönetmenimiz Nevzat, tüm oyunculara karakterin sahnede duruşu, vurgulama, duygu, bedenin cümle ile uyumu üzerine geri bildirimlerde bulundu. Gittikçe zorlaşan ama bir o kadar da keyifli ve sancılı zamanlardı artık. Oyun akarken bazen öyle oluyor ki karakterin küçük bir açığını yakalıyoruz. Bir bakış bulup sahnede deniyor olmak müthiş bir duygu…

Prova sonunda ezbere de başlanması gerektiği, hatta ezberle birlikte sahnelerin ve karakterin kendini bulacağı gerçeğini hatırlatıyor Nevzat.

Günün sonunda eski atölye ekip arkadaşlarımızla buluşup bir şeyler içtik ve gece herkes evlerine dağıldı… Rutin çay oralet faslımıza bir prova ara vermiş olduk.

18.08.2022

Bugün provada Müge bizimleydi. Müge, Taha, Deniz, Bilge ve Oğuz’la birlikte heyecanlı bir prova sürecine başladık. Yapılan rejiye küçük eklemeler yaparak ilerledik.  Müge karakterlerdeki eksik yanları açarken, yürüyüş, karakterlerin kendi arasında kurduğu iletişim,  duygu durumlarındaki eksik yanları ele alarak ilerledik. Oyunun ve karakterlerin duygusuna bağlı olarak, sahne üzerinde yansıtabilmek biz oyuncular için büyük bir heyecan.

Bugün, parça parça gidildiği için biraz yavaş ilerledik. Detaylar üzerinde durduk. Bir süre sonra Müge yorgunluğumuzu anlamış olacak ki Prova arası verildi ve muhabbet ve çaylarımızı yudumladıktan sonra tekrar provaya döndük. Bir süre devam eden prova, mizansen, karakterler, iletişim derken bir günü daha sonlandırmış olduk…

05.09.2022

Eylül ayı geldi ve artık izleyiciyle buluşmak için hazırlıkların yapılması gerektiği üzerine sohbet ediyoruz.  Sezon başlamadan tiyatromuzu boyamak ve temizliğini yapmak için sözleşip provamıza geçiyoruz.

Bu provada, en son kaldığımız sahneyi önce tekrar ettik, sonrasında ise baştan geldiğimiz yere kadar akış aldık.  Ezberi hızlandırmamız gerek.

 

Garcin’in diğer karakterleri kızdırma arzusu, Estelle ve Ines arasındaki ilişki dinamiği, Estelle’in kolay arkadaşlık kuramaması cehennem sakinlerinin aralarındaki mutsuzluk derken bir prova daha sonlanmış oldu..

08.09.2022

İnsanın aynadaki yansıması evcilleşir mi? Estelle benlik duygusunu kontrol etme arzusu içerisinde. Garcin Ines’i tedirgin etmek için uğraşıyor.

Bir prova süreci daha başlarken grup dinamiğini yakalamak bugün zorladı bizi. Bazı sahneleri birkaç kez tekrar ediyoruz. Sayfalar ilerledikçe heyecanımız artıyor.

Kısa bir dinleme arası… Sonrasında yeniden başa dönüp mizansenler, karakter, sahne dinamiği derken bir provanın daha sonuna geliyoruz.

18 Temmuz

18.07.2022

Bugün ilk okuma provasını gerçekleştirdik. Çok heyecanlı bir başlangıç oldu bizim için. Tiyatroya erken gelerek sohbet ve kahkahalar ile provamıza başlamış olduk.  Hasan da bize eşlik etti. Yönetmenimiz tekstleri çıkarıp bize verdiğinde üçümüzün de gözleri parlıyordu. Roller dağıtıldı ve artık okumaya hazırdık. Okumaya başladığımızda heyecanımız sesimize yansımıştı ama belli etmiyorduk tabii. Okuma devam ederken tekstte bazı değişiklikler yapıldı.

Nevzat’ın düzeltmeleri doğrultusunda ve derinlikler konuşularak okuma son buldu. Oyun okuması bittiğinde biz oyuncularda oluşan etkiler, düşüncelerimiz ve hislerimizi konuşmaya daldık.  Bilmeyenler için söyleyelim tiyatro ve çay kardeştir 🙂 Ekip okuma sonrası birlikte çay içmeye gittik. Sahne tasarımı ve dekor hakkında sohbete devam ettik. Bu da keyifli süreçlerden biridir. Mevzu akşamın karanlığında devam eder 🙂

Gizli Oturum’a heyecanla başladık, öyle de devam edeceğiz. Heyecanımıza ortak olacak seyircimiz ile buluşmak için sabırsızlanıyoruz…

22 Temmuz

22.07.2022 /Cuma

Gün geçtikte oyunu kavrıyor ve içerisinde kayboluyoruz. Metne daha bir sarılıyoruz diye hissettik ya da bize öyle geldi. 🙂 Her zamanki gibi çay sigara sohbet ile buluştuk sonra oyunumuzun 15. sayfasına kadar okuduk. Ardından Nevzat, varoluşçu tiyatro üzerine 12 sayfalık bir yazıyı bizimle paylaştı. Birazdan okuyacağız.

Yeniden oyunumuzu okuyoruz. Okuma sırasında Nevzat bizi durdurarak metne ve karakterlerimize dair bilgilendirmeler yaparak ilerliyoruz. Yavaşça anlamaya, odaklanmaya başlıyorduk.

Okuma sonrası Deniz makaleyi okumaya başladı, okudukça oyun içerisinde olan ya da oyuna hizmet eden kısımları anlamak adına Nevzat eklemeler yaparak bölüm bölüm tartıştık. Yazıda çok güzel örnekler de olduğu için, kim ne neden nasıl gibi birçok soruyu cevaplayabiliyor ve daha da anlamamıza, kavramamıza yardımcı oluyordu.

Zaman zaman anlamadığımız cümleler oldu, tekrar tekrar okuduk, üzerine düşündük. Güncel hayattan örnekler verdik, örneklemeler daha da içselleştirmemize yarıyordu.

Hayatımıza ve sistemin çarkları içerisinde var olabilme çabamıza dair biraz daha derinlemesine sohbet ettik. Oyun içerisinde yer eden ve onları bir puzzle gibi tablo haline getireceğimiz alanları konuştuk.

Denizden sonra Bilge ve sonra Taha da makaleyi okudu ve karakterlere, dramatik yapısına yani oyunun manasına bütünsel bir bakış geliştirdik makale sayesinde.

“Cehennem başkalarıdır” tezinin yazı üzerinden oyundaki çıkarımları ve hayatlarımızda karşılaştığımız örnekleri üzerinde yoğunlaştık, kavramları ve bireyleri bu çerçevede düşündük.

Bugün biraz daha uzun çalıştığımız için çay içmeye gitmedik ama çayımızı kahvemizi bisküvimizi yemiştik çalışırken.

Daha çok okumalar yapacağımızı söyledi Nevzat ve yavaş yavaş karakter analizlerine geçeceğimizi de… Ve zaman zaman zor bir işe atıldığımızı düşünüyoruz evet bunu biliyoruz. İşimiz zor ama başarmamak için de bir neden yok 🙂

25 Temmuz

25.07.2022

Bir önceki provadan sonra kalan 13 sayfayı okuyarak başladık bugünkü provamıza.

Öncesinde herkesin yorgunluğundan dolayı ortamda bir sessizlik vardı. En çok konuşacağımız, çokça oyuna dair bilgiler edineceğimiz bir gün olacakmış meğer. Fırtına öncesi sessizlik gibi…

Kalan 13 sayfayı da okurken, Nevzat parça parça diyaloglar üzerinden de gitmeye başlamıştı artık. Karakterin duygusu, davranışı metne hizmet ettiği alanlar metnin cümleye ve karaktere hizmet ettiği alanları anlattı. Anlattıkça aslında ilk başta anladığımız her şey yavaş yavaş değişmeye, daha sağlam bir temelde oluşmaya başladığını fark ettik.

Okuma tamamlandıktan sonra Nevzat, notlarını araştırmalarını, oyunun ayrıştırıcı ve birleştirici noktalarını yani genel çözümlemelerini bir yönetmen gözüyle biz oyuncularla paylaştı. Oyunun başından sonuna tek tek açıklayarak, neden sonuç çerçevesinde anlamlandırarak anlattı ve o anlattıkça biz de sorular sormaya, yorumlar yapmaya, zaman zaman uzun bir “haaaaa, demek bu anlamda” diye şaşkınlık yaşamaya devam ettik. Ve yavaş yavaş zihnimizde, bedenimizde,  farkındalığımızda oturmaya başladığı için daha iyi hissettik. Çünkü zor bir işe başlamıştık, malum 🙂

Tüm akademik denklemleri konuşurken, kendi hayatlarımıza yeniden döndük… Doğanın dengesinden, insan olmaktan, insani tutum ve davranışlardan, güncel hayatımızda varoluşsal çelişkilerle, beyaz yakalı olmaktan… Bunun gibi daha birçok şeyden konuşarak örnekler çıkardık. Daha doğrusu oyunun ve araştırmaların kafamızda somutlaşmasını sağladı..

Gündelik hayatta insanların dinlememesi, birbirlerine karşı nasıl cehennem olduğu, birbirlerini anlamaya çalışmaması, davranışın önemsenmemesi gibi durumların üzerine konuştuk. Hayattaki kandırmacaların, kendimizi ve dolaylı olarak birbirimizi kandırmamızın erdemsizliğinden bahsettik. Her zaman bir ilişkinin sürdüğünden, bu ilişki içerisindeki davranışların bu sınırları belirlediğinden de bahsettik. İnsan kendini nasıl göstermek isterse, nasıl kandırmak isterse öyle vardır…

Okuma provasının sonuna doğru sigaralar sarıldı, biraz daha düşüncelere daldık, e bu konuşulanları bir de sindirmek gerekiyordu. Bir sonraki provamızda düşünme biçimi açısından hangi kıyılara varacağız bakalım. 🙂

28 Temmuz

28.07.2022 Perşembe

Atölyeye geldiğimizde Taha ve Hasan dekorun bir kısmını yapmaya başlamıştı. Sohbet dinlenme sırasında kostüm üzerine de konuştuk. Plastik renkler olmalı 🙂

Ardından bir gün önce Nevzat’ın ekibe gönderdiği Doğaçlama müzik ustası Cecil Taylor konusu açıldı ve odaklanarak dinleyeceğimizi konuştuk… İki albümünü paylaşan Nevzat, albümlerinde ritmin dalgalanması, duygu değişimlerini oyunla bağdaştırmamızın iyi olacağını söyledi. Oyuna hizmet eden bir hazine daha yakalanmıştı. 🙂 Rollerimize çalışırken müziğin yardımcı olacağı, üç oyuncunun, oyunun dengesi ve ruhunu anlamamız noktasında kesinlikle katkısı olacaktı.

Oyun okumasında 21.sayfaya kadar geldik. Oyunun akışında okumalar sırasında geldiğimiz noktada oyunun bize bıraktığı hissiyat ve örnekler, tam da bir gün öncesinde Fenerbahçe maçında yaşananları konuşmamıza neden olmuştu.

Ukrayna takımı ile mücadele veren FB, karşı takımın öne geçmesi üzerine, futbolcusunun sözde FB seyircisini “kışkırtması” üzerine tüm stad; “Vladimir Putin” sloganı atmıştı. Tam da oyunun içerisinde gördüğümüz: “cehennem başkalarıdır” konusunun gündelik hayatta yaşanması üzerine; “zulmün normalleşmesi” olarak aklımıza kazınmış oldu.

Bakalım yarın bizi nasıl bir prova bekliyor…

Bu prova notlarını okuyanlarla da Cecil Taylor paylaşalım…

29 Temmuz

29.07.2022 Cuma

Bugün dekor üzerine çalışmaya başladık ve yönetmenin dekora yüklediği anlamı konuştuk. Ama şimdi söylemeyelim. Kostümler için pastel renkler belirlenmişti. Okuma provamız başlamadan biraz da kostüm üzerine sohbet ettik.

Dün, 21.sayfaya kadar okumuştuk tekstimizi. Bugün kaldığımız yerden devam ettik. Diyalogları anlamak adına Nevzat, anlık olarak cümleleri tanımlama, diyalogların karakterler için ne ifade ettiklerini çözümledikçe kafamızdaki soru işaretleri azalıyordu. Metni çözümlemenin önemi, oyuncuların birbirini dinlemesinin gerekliliği, oyun metninin analiz edilmesi, kelimelerin sorgulanarak çözümlemelerin yapılması genel olarak role hazırlanmada ve sahnelemede önemlidir.

Bir süre sonra Türkiye, Türkiye’de genç olmak, gençler, kuşaklar üzerine konuştuğumuzu söylemeden geçmeyelim. Gençlerin hayatla bağ kuramaması, ebeveynlerin gençler yerine sorumluluk almalarının bu bağa daha da zarar vermesi, hayatla bağ kurmanın, varoluş sancısının tam da bu oyun içerisindeki birçok noktaya değindiğini gördükçe nasıl büyük bir sorumluluk altına girdiğimizi yeniden bize hatırlattı.

Ve bu şekilde, tüm verimliliği ile provamızı sonlandırdık.

1 Ağustos

01.08.2022

Bugün Nevzat ve Taha dekora başlamışlardı. Dekor yapımı sürerken Deniz ve Bilge de onlara katıldı. Deniz, oyunda kullanılması planlanan pantolona tutkal sürmek için Nevzat’tan fırçayı alarak tutkallamaya devam etti. Bir yandan dekor yapılırken tiyatromuzun olmazsa olmazı 🙂 semaverimizde su kaynatan Taha da kahvelerimizi hazırlamış oldu.

Tüm tekst okundu. Yönetmenimiz Nevzat okunan metni durdurarak metnin duygusu ve oyunculuk üzerine geri bildirimler verdi. Aynı zamanda tonlama üzerine konuşuldu. Oyunun ve Sartre’ın daha net anlaşılması için yan okumalara devam edilmesi, duygu bütünlüğünün kurularak eksilmeden güçlendirilmesi gerektiği üzerine konuşuldu. Tüm oyun okunduktan sonra çok kısa sahneleme üzerine de konuşuldu. Dekor ve kostümler artık kafamızda daha net hale geldi.

Prova bitimi sonrasında çay içmeye gittik. Taha ve Deniz tavla oynadıktan sonra herkes bir sonraki provanın heyecanı ve umuduyla dağıldı.

5 Ağustos

05.08.2022

Bugün de Müge ve Nevzat birlikte provaya katıldılar. Bilge, Taha ve Deniz oyun okumalarında hem artık daha rahat hem de daha zorlu bir sürece girdiklerinin farkındaydı. Her hafta biraz daha gelişiyorduk sanki…  Ama daha çok eksiğimiz var farkındayız. Hiç de kolay bir yol değil ve daha gidilecek çok yolumuz var.

Bugün de tüm tekst okundu, yine karakterler üzerine yoğunlaştık. Karakterlere dair anahtar kelimeleri bulmamızı önerdi Müge ve Nevzat. Kendi hayatlarımızdan çıkarımlar yapmamızı, cümlenin duygusunu anlamamızı, iç monolog çalışmamızı önerdiler.

Nevzat bir yandan dekorla ilgili çalışırken, arada dönüp oyuna dair yorumlarını yapıyor, sonra yeniden dekora dalıyor olması yüzümüzü gülümseten bir andı.

Bugün prova biterken; oyundaki her bir karakteri anlamak, anlamlandırmak gerektiğinin önemi üzerine de duruldu. Kişi kendini nasıl var eder, karakterlerin derdi gündelik hayatımızla nasıl örtüşür? Nerelerde karşılaşıyoruz? sorusu kafamızda dönerken hep birlikte çay içmeye gittik. Taha ve Müge hayatlarındaki en kapışmalı tavlayı oynadılar. Her ne kadar kadın dayanışması yapılsa da Taha bugün yendi 🙂 Sanki biraz da zar tutarak 🙂

8 Ağustos

08.08.2022

Yönetmenimiz bugün son okuma provasını yapacağımızı söylediğinden, nasıl oyuna ilk başladığımızda kalbimiz güm güm attıysa yine hızlı atıyor. Her zaman ki gibi ekip kısa bir sohbet ederek yavaş yavaş okumaya geçiyoruz.

Okumalar sırasında yönetmenin uyarıları doğrultusunda belirgin olmayan bazı yerler üzerinde duruyoruz. Seyircinin tam kavraması, izlerken oyundan kopmaması için Nevzat gerekli hatırlatmaları yapıyor. Baştan sona tüm tekst okunurken hepimiz biraz geriliyoruz çünkü karakterin duygusal çıkışlarının metindeki yansımasını deneyimliyoruz. Karakterler giderek daha belirgin hale geliyor.

Gün geçtikçe biraz daha rahat ve karakterin duygusal sancılarını kavradıkça gerilimimiz kayboluyor. Okumamıza da yansımaya başladı. Perşembe günü dekorumuz bitmiş olacak 🙂 Sahnede ayağa kalkıyor olacağız. Bakalım bizi ne bekliyor olacak!

11 Ağustos

11.08.2022

Prova için yavaş yavaş bir araya geliyoruz. Dekor neredeyse hazır ve çok güzel görünüyor. Bu heyecanımızı daha da arttırmış olabilir 🙂  Bugün sadece okuma provası yapmayacağız. Artık sahne sahne ilerlemeye başlıyoruz. Nevzat rejiye dair hareket ve geçişleri anlatıyor. İlk yedi sayfa kadar çalıştık. Her bir karakterin akışını sahnede yaşıyoruz artık.  Rejiyle birlikte hareketler ve karakterlerimiz can buluyor.

Cümlelerin kritiğini önceden yapmıştık. Ses, hareket, dürtü ve duygular adım adım işleniyor.  Sahnede oynarken üç karakterin uyum içerisinde olması gerektiğini hatırlatan yönetmenimiz Nevzat, oyunun salınımındaki değeri tekrardan vurgulayarak devam ettik.

Bugün kavraması ve uygulaması zor bir deneyim yaşadık. Evet bir çok şeyin kritiğini yapıyoruz fakat iş sahneye taşınınca alışkanlıklarımızdan vazgeçmek bazen güçleşiyor. Duygunun aktarılması, karakterin doğru yansıtılması; yürümesi, konuşması, bedenin karakterde yer bulması daha karmaşık ve zor bir sureci tekrar bize hatırlatıyor.

Gerçi bugün ilk defa ayağa kalktık 🙂  Bugünü bitiriyoruz. Bir sonraki provamızı heyecanla bekliyoruz… Hadi herkes ezbere 🙂

12 Ağustos

12.08.2022

Bugün ikinci sahne provamız… Nevzat, Taha, Bilge, Deniz haricinde; Oğuz, Betül ve Hasan da bizimleydi.

Oğuz ve Hasan oyun süresince artık bizimle olacaklar ve sahneleme sürecinde Nevzat’a destek olacaklar. Onlar için de heyecan verici bir deneyim olduğu aşikâr 🙂

Provaya başlarken Taha’nın kostümü hazır olduğu için denemek amaçlı giydi. İlk dokuz sayfaya kadar ilerledik. Bazen yönetmen sahnede kendini düzeltir. Bugün de bir önceki provada belirlenen bazı hareket düzenini değiştirerek yenileri denendi.

Yönetmenimiz Nevzat, tüm oyunculara karakterin sahnede duruşu, vurgulama, duygu, bedenin cümle ile uyumu üzerine geri bildirimlerde bulundu. Gittikçe zorlaşan ama bir o kadar da keyifli ve sancılı zamanlardı artık. Oyun akarken bazen öyle oluyor ki karakterin küçük bir açığını yakalıyoruz. Bir bakış bulup sahnede deniyor olmak müthiş bir duygu…

Prova sonunda ezbere de başlanması gerektiği, hatta ezberle birlikte sahnelerin ve karakterin kendini bulacağı gerçeğini hatırlatıyor Nevzat.

Günün sonunda eski atölye ekip arkadaşlarımızla buluşup bir şeyler içtik ve gece herkes evlerine dağıldı… Rutin çay oralet faslımıza bir prova ara vermiş olduk.

18 Ağustos

18.08.2022

Bugün provada Müge bizimleydi. Müge, Taha, Deniz, Bilge ve Oğuz’la birlikte heyecanlı bir prova sürecine başladık. Yapılan rejiye küçük eklemeler yaparak ilerledik.  Müge karakterlerdeki eksik yanları açarken, yürüyüş, karakterlerin kendi arasında kurduğu iletişim,  duygu durumlarındaki eksik yanları ele alarak ilerledik. Oyunun ve karakterlerin duygusuna bağlı olarak, sahne üzerinde yansıtabilmek biz oyuncular için büyük bir heyecan.

Bugün, parça parça gidildiği için biraz yavaş ilerledik. Detaylar üzerinde durduk. Bir süre sonra Müge yorgunluğumuzu anlamış olacak ki Prova arası verildi ve muhabbet ve çaylarımızı yudumladıktan sonra tekrar provaya döndük. Bir süre devam eden prova, mizansen, karakterler, iletişim derken bir günü daha sonlandırmış olduk…

5 Eylül

05.09.2022

Eylül ayı geldi ve artık izleyiciyle buluşmak için hazırlıkların yapılması gerektiği üzerine sohbet ediyoruz.  Sezon başlamadan tiyatromuzu boyamak ve temizliğini yapmak için sözleşip provamıza geçiyoruz.

Bu provada, en son kaldığımız sahneyi önce tekrar ettik, sonrasında ise baştan geldiğimiz yere kadar akış aldık.  Ezberi hızlandırmamız gerek.

 

Garcin’in diğer karakterleri kızdırma arzusu, Estelle ve Ines arasındaki ilişki dinamiği, Estelle’in kolay arkadaşlık kuramaması cehennem sakinlerinin aralarındaki mutsuzluk derken bir prova daha sonlanmış oldu..

8 Eylül

08.09.2022

İnsanın aynadaki yansıması evcilleşir mi? Estelle benlik duygusunu kontrol etme arzusu içerisinde. Garcin Ines’i tedirgin etmek için uğraşıyor.

Bir prova süreci daha başlarken grup dinamiğini yakalamak bugün zorladı bizi. Bazı sahneleri birkaç kez tekrar ediyoruz. Sayfalar ilerledikçe heyecanımız artıyor.

Kısa bir dinleme arası… Sonrasında yeniden başa dönüp mizansenler, karakter, sahne dinamiği derken bir provanın daha sonuna geliyoruz.