Marat – Sade (Marmara Drama Topluluğu)

Marat – Sade (Marmara Drama Topluluğu)

25 Kasım 2017 Saat:20.00

(Jean Paul Marat’nın takip edilip öldürülmesinin, Charenton akıl hastanesi’nde, Marquis de Sade yönetiminde, hastalar tarafından canlandırılması.)

Yazan: Peter WEISS

Uyarlayan ve Yöneten: Erkan Kılıç

Yardımcı Yönetmen: Selin Eresin

Koreograf: Erkan Kılıç

Kostüm Tasarım: Ezgi Kapıkaya

Ses Tasarım: Batuhan Kozanoğlu

Işık Tasarım: Selin Eresin

Afiş Tasarım: Erkan Kılıç

Oyuncular: Ezgi Kapıkaya – Selin Eresin – Sena Sonat

Oyun Hakkında:

1793 Yılı, Fransız devriminin hemen sonrası, Charenton akıl hastanesinde Marquis de Sade, Jean Paul Marat’nın öldürülüşünü oyunlaştırır ve onunla devrimin iyi ve kötü taraflarını tarışma fırsatı bulur. Oyun içinde oyun, kurgu içinde kurgu içeren hikaye, ihtilal sırasında jirodenler denilen ve ılımlı devrim yanlısı grup ile kanlı bir devrimin gerekliliğini savunan jokobenler arasında bir tartışmadır aslında.

Peter Weiss’ın ilk kez 1964’de Berlin Schiller Theater’da sahnelenen oyunu, Sade’ın gerçek hayatta da yıllarını geçirdiği akıl hastanesinin içerisinde, hayali bir oyunun sergilenmesidir. Giderek şiddet yanlısı olmaya başlayan jean paul marat, jiroden yanlısı olan marie anne charlotte corday tarafından öldürülür.

Marmara Drama Topluluğu Hakkında:

Marmara Drama Topluluğu, 2005 yılından bu yana Marmara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Drama Kulübü’nün zaman içerisinde oyun sahneleme amacını çeşitlendirerek, eğitim faaliyetlerine de önem vermesi ve kendi kendine yetebilen bir tiyatro-eğitim misyonu kazanması sonucunda 2014 yılında kuruldu. Ekip, kendi kursiyerleri ile yarattığı ekolü sürdürme ve büyütme amacındadır.

Daha önce, Nazım Hikmet’ten, Karoly Kisfaludy’ye, Aziz Nesin’den Ronald Topor’a değin, farklı, bağımsız biçimler ve eserleri sahneye koyarak, İstanbul’un birçok sahnesinde ve festivallerde perde açan topluluk, şu an 6 eğitmen, 15 asil oyuncu ve onlarca kursiyer ile yoluna devam ediyor.

Vizyonumuz; yazar, tür ve tarz ayırt etmeden tiyatro sanatını hak ettiği en iyi şekilde izleyicisi ile buluşturmak.

Misyonumuz; yerli ve yabancı her türlü kaynaktan faydalanıp kendi kendine yeterken yarattığı iç dinamizmi koruyarak Türk Tiyatrosu’na katkıda bulunmak.

Yönetmen Hakkında:

1986’da doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden Sözsüz İletişim Becerileri Lisans Tezi ile mezun oldu. 2000 yılında tiyatroya, 2010 yılında dansa başladı. 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan, İBB Şehir Tiyatroları ve Paris Drama Sanatı Yüksek Okulunun (ESAD) ortaklaşa düzenlediği altı atölyeden oluşan Uluslararası Yüksek Lisans Oyunculuk Eğitimi programını tamamladı. 2013 yılında Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Arjantin Tango Türkiye Şampiyonasında Türkiye Dördüncüsü oldu. Gibi Yapanlar, Drama Kumpanya, Marmara Drama Topluluğu bünyesinde sahneye çıktı. Drama Kumpanya ve Marmara Drama Topluluğu bünyesinde yönetmen ve koreograf olarak yer almaktadır. Marmara Drama Kulübü bünyesinde Beden ve Zihin Farkındalığı eğitimi vermektedir.

Yazar Hakkında:

Peter Weiss (1916 Nowawes/Berlin-1982 Stockholm)  Alman asıllı İsveçli oyun yazarı. Bir süre Berlin’de yaşadıktan sonra 1934’te İngiltere’ye göç etti. Daha sonra Prag’da yaşadı. 1938’de Stockholm’e gitti. İsveç vatandaşı oldu. 1962’den sonra yine Berlin’e döndü. Almanya’da Brecht etkisiyle de yükselen Politik tiyatro akımının en önemli temsilcilerindendir.

“Direnmenin Estetiği” romanı ile 1982 yılında Bremen Edebiyat Ödülünü kazanmış, kitabın yayımlanmasından birkaç ay sonra ise hayatını kaybetmiştir.

Son Yazılar