Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Mimli Hamlet

22 Mart 2020/18:00 - 19:00

Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu.

Hamlet, dünya tiyatro tarihinin en çok bahsedilen ismi belki de. Shakespeare’in usta eseri. Şiirsel dili ve yapı bütünlüğü ile kusursuz bir başyapıt. Dönemin tüm gösterişi ve kuralcı yapısı içinde varoluş savaşı veren bir soylu. Defalarca izledik değil mi bu tragedyayı; her defasında Shakespeare’in büyülü sözleri akıp gitti oyuncuların dudakları arasından… Peki, söz kullanmadan, şiirsel dili bedene ve mimiklere emanet ettiğinizde nasıl olur? Oyunun mucizevi inşası hiç bozulmuyor ve sanki tüm cümleler sessizce tüm bedeninize nüfus edip dans ediyor.

Babası amcası tarafından öldürülmüş, annesi amcası ile evlenmiş dahi bir deli Hamlet. Madalyonun yönünü biraz çevirirsek nasıl olurdu? İşte biz bunu deneyimliyoruz. Bu tragedyanın en insani yönünü en eski yöntemle yani komediyle… Komedi; tarih boyu bir sağaltım, gerçekleri söylemenin bir yolu, uzak bir bakış açısı olmuştur. Hamlet’e bir de bu yönden bakmak istedik. Şimdi de İntikamın parodisini denemek istedik. Hamlet’i insan olarak ele almak, en saf noktasından değerlendirmek, ruhundaki ikilemi görmek için çaba sarf ettik. Bir diğer taraftan başaramama duygusunu araştırırken mim ve performans sanatını da kullanarak gerçekleştirdik.

Pantomim sanatının bedensel gücünü Hamlet’in gücü ile birleştirdik. Güç kavramının komiğini mercek altına aldık. Bu bir parodi. Pantomim parodi. Hamlet’in parodisi. Tam içimizden bizden bir Hamlet’in parodisi. Hamlet’e bir de bu açıdan bakmaya hazır mısınız?

Tek Perde 60 Dakika

16 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

Maani Hayali Küçük Ali

Yardımlarından dolayı Vecihi Ofluoğlu, Tiyatro Merdiven ve Özer Özmekik’e teşekkür ederiz.

Detaylar

Tarih:
22 Mart 2020
Saat:
18:00 - 19:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Altkat Sanat
Caferağa Moda Cd. No:35
İstanbul, Kadıköy 34710 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0536 214 27 33
Website:
http://www.altkatsanat.com
Başa dön tuşu
Kapalı